IELTS test v British Council Slovensko

Dnes mi prišiel oficiálny výsledok IELTS testu. IELTS je International English Language Testing System, výsledkom ktorého je certifikát o vašej úrovni angličtiny, ktorý nadobúda hodnoty od 0 po 9 (9 znamená absolútnu, plynulú a bezchybnú angličtinu). IELTS test na Slovensku organizuje British Council v Bratislave, približne raz mesačne.

Dôvod prečo som si urobil IELTS je moja účasť v programe Erasmus. Tento test je nutnou podmienkou na prijatie na moju zahraničnú univerzitu. Bohužiaľ, na prípravu som mal len cca. týždeň. Po 4. rokoch bez pravidelného precvičovania angličtiny sa mi spraviť úspešne tento test zdalo nemožné. Viac o mojich výsledkoch si môžete prečítať na onephotoforeveryday.

Test sa skladá zo 4 častí – počúvanie, čítanie, písanie, rozprávanie.

Počúvanie – Myslím, že toto je najhoršia časť. Nahrávka je púšťana len raz a nikdy neviete čo tam bude. V bežnom živote máte možnosť stále sa opýtať znova. V nahrávke nemáte nikdy garantované, že kľúčová informácia sa zopakuje. Ak ste ju nepostrehli, automaticky vynechávate odpoveď a strácate body. Nahrávka ma dĺžku 30 minút, 10 minút je rezervovaných na prenos odpovedí do odpoveďového hárka.

Čítanie – Predtým ako som sa podrobil testovaniu zúčastnil som sa IELTS workshopu. Workshop bol vyhodením peňazí. Všetko čo som sa tam dozvedel som už vedel z knihy 101 IELTS hints, ktorú rovnako používajú aj lektori z workshopu. No čo na workshope lektori zamlčali bola dôležitá informácia, na ktorú som prišiel až počas písania testu. Sekcia čítanie by sa mala vypracúvať po častiach – otázky na čítaný text sa majú robiť súbežne s čítaním textu. Nie tak ako som to robil ja – najskôr prečítať celý článok a až potom odpovedať na jednotlivé otázky. Na teste som sa preto zamotal, zasekol a stratil veľa času. Limit na sekciu čítanie je 45 minút.

Písanie – V tejto sekcii máte za úlohu napísať 2 eseje – jednu nad limit 150 slov (opísať graf, tabuľku, infografiku ako niečo pracuje) a druhú nad 250 slov (téma). Ak napíšete menej slov, automaticky sa strháva vaša známka o stupeň nižšie. Gramatika nebola nikdy moja silná stránka a preto rovnako so zmysluplným obsahom boli odsunuté na nižšiu prioritu. Ruka mi pracovala ako seizmografická krivka počas zemetrasenia. I tak som mal problém s dodržaním časového limitu (dokopy 40 minút) na obidva eseje.

Témy boli a) 150 – Porovnať grafy amerických a japonských turistov oboch pohlaví pri ich cestovaní do vybraných krajín sveta. b) 250 – Čo je kľúčovým faktorom ideálnej spoločnosti.

Ďalší problém bol odpoveďový hárok. Bol strašný malý. 2/5 papiera zaberalo miesto vyhradené pre opravcu eseje a jeho poznámky. Riadky boli väčšie ako v normálnom linajkovanom zošite. K dispozícii nie je žiaden extra čistý papier. Mojich 280 slov do bodky vyplnilo vymedzený priestor.

Rozprávanie – 15 minútové interview. Po úvodnom oťukaní prichádza minútová príprava na určitú tému o ktorej musíte hovoriť 2 minúty (presne). Ale teraz vážne. Keď niekto, kto nepočúva hudbu, dostane tému na rozprávanie „hudba“, vôbec to nie je sranda. Ešte, že mám ten mlstný jazýček a zvodný šarm. Tretia časť interview v dialógu hlbšie rozoberá tému minútovej prípravy.

Úlohou je hovoriť hocičo. A je naozaj lepšie hovoriť hocičo ako byť ticho alebo len sa zamýšľať nad odpoveďov. Už aj minimálne dlhšie mlčanie sa trestá stratou bodov. A ak naozaj chcete získať čas (čo budete), naučte sa frázy ako „let me thnik about that…“ alebo „that is really difficult question…“. Radšej ako hľadať komplexnú a zložitú odpoveď na otázky tipu „Ako chudobné krajiny majú zabrániť šíreniu AIDS“, choďte okolo horúcej kaše. Vtedy bude robiť v tejto sekcii tú správnu vec – rozprávať.

Osobne si myslím, že IELTS test je viac o príprave na test ako o preverení samotných znalosti. A hodinky sú v ňom najdôležitejší nástroj.

5 thoughts on “IELTS test v British Council Slovensko

    1. Ahoj Lukáš. Samozrejme učil som sa predtým angličtinu niekoľko rokov. Zároveň som však v tom obdoby s ňou nemal žiaden kontakt, nenavštevoval som žiadne hodiny ani kurzy. Kontakt s angličtinou bol vtedy veľmi pasívny.

  1. Ďakujem, po prečítali tvojho článku a hlavne článku v odkaze pisanom v angličtine nemám pochybnosti o tom ze test nespravim 😀 ako môžeš povedat ze gramatika je irelevantná?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.