Moje akciové portfólio

Na tejto stránke Vám poskytnem dobrý nadhľad nad mojim akciovým portfóliom a vysvetlím Vám na základe čoho sa snažím vyberať jednotlivé akciové tituly do môjho akciového portfólia.

Akciové portfólio

Moje akciové portfólio
Platforma Dátum Burza Kód Meno Počet Lokálna mena Cena v lokálnej mene Celková suma v lokálnej mene Výmenný kurz do € Poplatok Celkom €
Revolut 2020 08 12 – 17:09 MCD McDonald’s Corp 0.29 USD 206.38 $ 59.85 $
Revolut 2020 08 12 – 17:16 TSLA Tesla 0.08 USD 1504.88 $ 120.39 $
Revolut 2020 08 12 – 17:25 AMZN Amazon.com Inc. 0.018 USD 3154.44 $ 56.78 $
Degiro 2020 08 21 – 16:30 NASDAQ FNKO Funko Inc. 20 USD 5.59 $ 111.8 $ 1.1765 0.57 € 95.59 €
Revolut 2020 09 30 – 18:07 KO Coca Cola Company 10.065 USD 49.28 $ 496 $

Princípy investovania

Rád by som Vám ukázal základné princípy na základe ktorých sa rozhodujem pri nákupe akciových titulov a ktoré budem sledovať v dlhodobého rámci:

Celkovo sa zameriavam na 4 princípy pri výbere akciového titulu:

  • Zelená energia
  • Software s pridanou hodnotou
  • Investovanie do ľudských hodnôt
  • Podhodnotené hodnotné firmy

Zelená energia

V prvom rade ma zaujímajú spoločnosti ktoré investujú do zelenej energie alebo sa snažia prejsť zelenou transformáciou. Verím, že svet nie je tak celkom v záhube ako sa na prvý pohľad môže zdať a že dokážeme zo Zeme vytvoriť miesto s trvalo udržateľným rozvojom.

Energia je však základ všetkých konfliktov v ľudskej histórii. Od energie spracovania jedla v ľudskom tráviacom trakte prvých ľudí ktorí sa postavili na stepiach Afriky, až po ropné konflikty, revolúcie v podstate celú svetovú ekonomiku súčasnosti.

Nad našimi hlavami svieti každý deň obrovská atómová elektráreň ktorá dodáva enrgiu našej planéte každú sekundu. Firmy ktoré profitujú na tomto zdroje energie budú jediné ktoré v energetickom sektore prežijú najbližšie dekády. Takými firmami sú napr. EON, Tesla alebo Orsted.

Software s pridanou hodnotou

V druhom rade sú to softwarové firmy ktoré vytvárajú platformy, tj. miesta na ktoré ľudia prídu a obchodujú na nich (tzv. marketplaces) alebo získavajú z nich ďalšie služby. Resp. aj samotné firmy poskytujú možnosť tvorenia platforiem pre iných (cloud computing). Ide napr. o firmy Sony, Microsfot, Twilio, Salesforce, Apple alebo Google.

Veľký komunikační giganti s ich obchodmi pre aplikácie poskytujú priestor pre iných aby mohli ukázať svoje nápady a takto ich sami pre seba obracajú na profit. Najviac na zlatej horúčke totiž zarábajú tí, ktorí predávajú lopaty.

Investovanie do ľudských hodnôt

Investovanie do ľudských hodnôt je celkom jednoduché. Každí z nás potrebuje niekde jesť a spať. Zároveň je to investovanie do firiem a značiek, ktoré sám používam. Ide napríklad o McDonald’s, Uniliver alebo Kraft Heinz.

Podhodnotené hodnotné firmy

A v neposlednom rade je to investovanie do podhodnotených firiem ktoré majú reálne väčšiu hodnotu. Toto investovanie je v podstate ideou Warrena Buffeta. Zakladám si na sledovaní Warrena Buffeta a manažérov Backshire Hathaway, ktorí majú celkom čas a prostriedky na robenia nákladných analýz. Zároveň sa mi celkom pozdáva sledovať aj iných obchodníkov, napr. Davida Kretinského z EPH. Ten je samozrejme oveľa menšia ryba ako Warrent Buffet a preto pri informáciách o jeho finančných úkonoch tak cena záujmových akcií nerastie a neklesá. Dávid Kretisnký taktiež vlastní v Čechách ekonomický denník E15, ktorý o jeho investíciách celkom rád a často informuje.

Wishlist

Zoznam spoločností na Wishliste
Ticker Sektor Dividendy Dôvod / Info Kľúčové slová
Salesforce NYSE:CRM Cloud Computing, Software Nie Rozvoj platformy vďaka Kovidu Platform
Metro AG ETR: B4B Obchod Áno Křetínsky navýši podiel v Metro Daniel Křetínsky, Metro
Barrick Gold Corp NYSE: GOLD Mining Áno Buffett kupuje GOLD Warren Buffett
Sony Corporation NYSE: SNE Technológie Áno