Ako postupovať v programe Erasmus I.

V prvom rade by sa mal každý kto má záujem o Erasmus spýtať sám seba čo od tejto možnosti očakáva. Je to veľmi dôležitá otázka. Ak je odpoveď pre neho dostatočnou motiváciou, mal by zaťať zuby a pustiť sa do toho.

V mojom prípade sa snaha o zapojenie do programu stretáva s obrovskými prekážkami. Neviem o žiadnom záujemcovi, ktorý by mal podobné problémy ako ja. No moja odpoveď ma poháňa ďalej a pre zapojenie som už obetoval veľa. (Oveľa, oveľa viac ako iní.)

Po druhé by si záujemca mal preštudovať Erasmus stránku svojej univerzity. Na nej sa dozvie všetky potrebné informácie, vrátane zoznamu bilaterálnych dohôd so zahraničnými univerzitami. Po prípade sa stretnúť s univerzitným alebo fakultným koordinátorom a požiadať ho aby mu vysvetlil nejasnosti.

Bilaterálne zmluvy sú dokumenty, ktoré vám povedia na ktoré zahraničné univerzity sa môžete dostať. Mali by ste sa skontaktovať s človekom, ktorý túto zmluvu podpísal. Väčšinou ide o univerzitných profesorov, ktorí tam majú dobré styky.

Je možné snažiť sa dostať aj na univerzity iných fakúlt ako je tá vaša. Erasmus pobyt je limitovaný na univerzity, ktoré majú medzi sebou podpísané bilaterálne zmluvy, nie jednotlivými fakúltami univerzít.  Erasmus dovoľuje, myslím, uzatvárať zmluvy už aj celosvetovo. Ak sa vysnená univerzita nenachádza vo vašom zozname, bude trvať minimálne nasledujúci rok kým sa tam dostane. (To je však samozrejme záujem univerzity, resp. individualnych osôb na nej a idé o administratívny úkon s ktorou nemáte vy ako študent nič spoločné.)

So skúsenosti viem, že vás budú odrádzať. No pamätajte si na prvý odsek tohoto článku. Ak máte motiváciu, musíte za tým ísť hlava nehlava. Ak vás vyhodia dverami, vleziete oknom.

Na Technickej univerzite v Košiciach je to stránka http://web.tuke.sk/erasmus/sk/index_student_studium.htm.

Veľmi nápomocný pre záujemcov o Erasmus je tento dokument. Podľa toho čo viem, urobila ho jedna študentka (bývali erasmusák) a v stručnosti hovorí o všetkých povinnostiach.

Preštudujte si www stránku svojej cieľovej univerzity a zistite si podmienky za ktorých vás príjmu ako Erasmus študenta.

Ak vaša univerzita organizuje informačné stretnutie programu Erasmus, zistite a zaujímajte sa kedy a kde sa uskutoční. Dozviete sa na ňom veľa dôležitých informácii a možno budete počuť aj skúsenosti bývalých účastníkov.

Musíte podať všetky vyžadované dokumenty na prihlásenie sa do dátumu, ktorý stanoví univerzita. Potom treba čakať, či vás vyberú do programu.

Výber študentov na Erasmus na však na vašej univerzite môže konať oveľa neskôr ako výber záujemcov na zahraničnej. Vtedy pravdepodobne musíte rátať s nástupom na iný semester ako ste predpokladali.

Ak sa chcete zapojiť do EILC kurzu, musíte vyplniť osobitnú prihlášku a dohodnúť to s Erasmus koordinátorom. Pobytový grant by mal byť udelený aj na čas trvania EILC kurzu.

Pobytový grant sa nemusí udeliť na celú dĺžku štúdia v zahraničí, iba na jeho časť. Pobytový grant určite nepokryje všetky vaše náklady. (V hospodársky silných krajinách západnej Európy výška dosahuje tak polovicu nákladov.)

Po úspešnom vybratí vlastnou univerzitou, sa na TUKE organizujú Stretnutia vybraných študentov. Ako je to na iných univerzitách to už neviem…

Na prvom stretnutí sú študenti informovaný a je im zadaná úloha vytvoriť Dohoda a štúdiu (learning agreement). Dohoda a štúdiu je dokument, ktorý obsahuje „kurzy“ resp. predmety, ktoré absolvujete na zahraničnej univerzite. Kedže slovenský univerzitný systém je už pretransformovaný a sosynchronizovaný s ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System). V dokumente by sa mali nachádzať predmety, ktoré nahradia niektoré predmety, ktoré by ste absolvovali inak na Slovenku. Preto je nutné zaobstarať sa sylaby predmetov svojho študijného odboru a vybraného zahraničného. Individuálnym porovnaním predmetov sa dá nájsť veľká zhoda. Vtedy je veľká pravdepodobnosť, že absolvované predmety v zahraničí sa uznajú aj doma vašimi prednášajúcimi podobných predmetov.

Háčik je však v tom, že sylaby napr. v zhodne pomenovaných predmetoch väčšinou obsahujú veci, ktoré vôbec nemajú nič spoločné s domácim predmetom. Preto je obsah predmetu absolvovaného v zahraničí dôležitejší ako jeho názov.

Osobne si však myslím, že taký návrh o dohode o štúdiu, čisto len pre vás, by ste si mali urobiť ešte pred podaním prihlášky na Erasmus. Aby ste vedeli porovnať už skôr aké predmety sa vám môžu uznať a aké nie.

Vytvorenie dohody o štúdiu úzko súvisí s vytvorením individuálneho študijného plánu. Individuálny študijný plán bude po dohode s prednášajúcimi predmetov, ktoré by ste mali absolvovať v čase vášho pobytu v zahraničí, obsahovať informáciu ako dané predmety absolvujete na Slovensku, na vašej univerzite.

Ak nie do prvého, tak minimálne do druhého stretnutia by sa vám mala ozvať zahraničná univerzita a informovať vás o ďalšom postupe. Môže vám poslať informácie alebo zoznam dokumentov, ktoré od bude žiadať. Nemalo by vás nič prekvapiť, všetky informácie ste si už zistili pred podaním prihlášky na Erasmus.

Mali by ste si zháňať ubytovanie. Zahraničná univerzita by vám mala cez seba alebo cez nejakú organizáciu pomôcť pri hľadaní ubytovania, resp. vám ho ponúknuť. Nie ste však limitovaný, pobyt si môžete zorganizovať aj sami. Je bežné, že ponúkané ceny ubytovania na mesiac prevýšia váš grant.

Ubytovanie počas EILC je na tom rovnako. Môže vám byť ponúknuté ubytovanie alebo si nejaké môžete nájsť.

Úplný koniec celého procesu pred vycestovaním do zahraničia je podpísanie zmluvy o financovaní, tzv. grantu. Deje sa tak často krát 2 týždne pred vycestovaním. Po podpísaní vám na účet (na TUKE sa to tak robí) príde celá finančná čiastka grantu. Od teraz je už len všetko na vás.

Nech sa Boh zľutuje nad vašimi dušami. Horsa do sveta! : D

One thought on “Ako postupovať v programe Erasmus I.

  1. yes, yes, erasmus je jedna veľká byrokratická hydra. zase raz europska unia niečo vymyslela. ale za tých cca 5×400€ sa oplatí vyplniť n formulárov.

    inak s mojou prihláškou je tiež spojených mnoho komplikácií, už som sa celkom dosť mailov povypisoval a kancelárií obehal, len aby som zistil ako sa veci robiť nedajú…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.