Erasmus rozpočet

Asi najdôležitejší článok, ktorí bude každého najviac zaujímať. V prvom rade chcem upozorniť, že môj Erasmus nebol absolútne typickým Erasmom aký máte možnosť počuť od stovák študentov. Preto aj náklady a výsledky sú iné a nedajú sa priamo porovnať s ostatnými.

Pár finančných faktov o mojom Erasme:

 1. Študoval som v Holandsku. Holandsko má 2. najväčší HDP (po Luxembursku) v Európskej únii, 5. na svete. To odzrkadľuje ceny za služby a životnú úroveň. Ak pôjdete do ktorejkoľvek inej krajiny v EU garantujem vám, že všetko budete mať len lacnejšie.
 2. Študoval som na jednej z najlepších univerzít v Európe. Dĺžka štúdia bola 5 mesiacov = 20 týždňov.
 3. Strávil som 1 mesiac na jazykovom pobyte. Účasť na jazykovom pobyte je dobrovoľná.
 4. Veľa som cestoval. Precestoval som celé Holandsko, polovicu Belgicka, časť Nemecka a Luxembursko.

Koláčový graf môjho Erasmus rozpočtu

Ubytovanie – Do kategórie ubytovania boli započítané výdavky na ubytovanie počas jednomesačného jazykového kurzu v Utrechte a 5 mesiacov v Delfte. Nebola započítaná kaucia 300 €, ktorá sa mi vrátila pri odchode. Ubytovanie v Delfte som si našiel sám (350 € mesiac). Cez školu mi bolo ponúknuté ubytovanie od 390 € do 565 €, ktoré som odmietol.

Cestovanie – V cestovaní sú zahrnuté všetky výdaje spojené s cestovaním. Od prepravy bicykla vo vlaku, cez lístky do Holandska a na Slovensko spoločnosťou Eurobus až po prenájom auta a natankovanie plnej nádrže v Holandsku. Započítaný (a odpočítaný) je aj bicykel, ktorý som pri svojom odchode predal.

Administratíva – Výdavky na administratívu boli spojené s rôznymi výdajmi spojenými s nákupom kníh, oficiálnych poplatkov (napr. certifikát IELTS, ktorý vyžadovala univerzita), poštovné, písacie potreby, …

Jedlo – V tejto časti sú zhrnutú všetky výdavky na varenie (raňajky, obedy, večere), jedenie v reštauráciách alebo v stánkoch rýchleho občerstvenia. Započítal som aj výdavku na vodu, ktorá neobsahovala alkohol.

Bar – V tejto kategórii sú len výdavky spojené s nákupom vody obsahujúcej alkohol. Pivo, víno, pálenka 😀

Iné – Do tejto kategórie patrí všetko, čo sa nezmestilo do predchádzajúcich kategórii. Napr. nákup nábytku, umenia, šiat, hygienických potrieb…

 • Ubytovanie – 2314.9 €
 • Cestovanie – 933.37 €
 • Administratíva – 660.58 €
 • Jedlo – 955.805 €
 • Bar – 249.395 €
 • Iné … – 305.5 €

Celková suma za 6,5 mesačný Erasmus pobyt v Holandsku sa vyšplhala na 5419.49 €. Do tejto sumy boli započítané aj niektoré výdavky pred odchodm (náklady na IELTS certifikát v sume 410€, Sygic GPS mapy 49€, poistenie 120€, administratívne poplatky TUKE). Túto sumu som pokryl zo zdrojov nasledovne:

 • Erasmus grant – 2190 €
 • Práca v zahraničí – 900 €
 • Vlastné financovanie – 1385 €
 • Pomoc rodičov – 945 €

One thought on “Erasmus rozpočet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.