Erasmus – nepredvídateľné požiadavky

Keď som sa prihlasoval na Erasmus, nevedel som čo všetko ma čaka. Sú proste nejaké veci, s ktorými som nerátal. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že o nepredvídateľných požiadavkách vás nikto nebude informovať a ich cená je veľmi veľmi vysoká. Všetky veci si žiadaju peniaze a čas.

IELTS alebo iný certifikát jazykovej spôsobilosti
O IELTS teste som sa tak nejak dozvedel v dosť krutom čase, uprostred zimného semestra. Bola to nevyhnutná podmienka na prijatie na zahraničnú univerzitu. Celkové náklady dosiahli 400 eur. Test bol však úplne narušenie môjho štúdia, čo sa odzrkadlilo vo štúdijných výsledkoch. 🙁

Ubytovnie a nenávratne operačné príspevky
Niekedy sa za ubytovanie platí záloha a/alebo nenávratné operatívne príspevky. Tieto peniaze často treba zaplatiť skôr ako sa podpíše zmluva o financovaní. Takže takto skoro vždy platíte peniaze na vlasntú päsť.

Komerčné poistenie
Myslím, že je celkom rozumné sa komerčne pripoistiť na dobu pobytu. Či už zdravotne poistenie alebo na spôsobenie škody atď.

Nový bankový účet a kreditka
Keďže v zahraničí sú nutné peniaze, iný spôsob ako zo začiatku využívať výbery z bankomatou a platiť hotovosťou nevidím. Ja som si založil nový účet v mBank ku ktorému som dostal novú očipovanú VISA kreditnú kartu. Časom sa možno bude dať získať aj účet v lokálnej banke.

Rodný list – Birth Certificate
Doklad o narodení v EU. Je to vlastne oficiálny preklad rodného listu, ktorý následne potvrdí ambasáda vybranej krajiny kde sa chystáte vycestovať. Tento dokument nemusí robiť každý, je to viac menej len oficialita niektorých krajín. Predloží sa len niektorým inštitúciam po vyžiadaní. Napr. môže byť od vás pýtany univerzitou ak dĺžka vášho pobytu presiahne 4 mesiace.

Nominačný list
List od vysielajúcej univerzity prijmacej o oficialnom vyslaný študenta. Vydať by ho mala vaša univerzita bezplatne, je to len formalita.

Európska karta poistenca
Je to karta poistenca ktorá zaručuje bezplatné ošetrenie vo všetkých verejných nemocniciach v EU. Treba si dávať pozor na dĺžku jej platnosti a expirácie. Nová sa dá objednať aj cez internet a mala by prísť do 40 dní.

Počasie a cestovanie
2 veľké premenné, ktoré sa nedajú predvídať. V lete môžu byť v zahraničí alebo u nás povodne a všade prší, všetko je mokré, zápchy, nehody. V zime sú záveje a snehové búrky, zápchy, nehody. Preto aj ten nejlepší stroj a ten najlepší plán dostať sa niekam v presný čas, môže zlyhať niekde v strede uprostred 200km zápchy na Nemeckej diaľnici.

Vtedy je preto dobre ísť na istotu a cestovať efektívne. V lete sa dá lietať viac ako v zime. V zime sú zase istejšie vlaky. Rozhodne sa nebaliť ako väčšina žien – 4 kufre a 3 škatule topánok. Jeden malý kufor a taška s notebookom, spacák a karimatka. Študentovi viac netreba…

Ako cestovať efektívne sa dá dobre vidieť vo filme Up in the air s Geogrom Clooneym. Veď nakoniec finančný grant sa udeľuje na pobyt a všetko sa dá kúpiť aj v zahraničí…

Doplnené 7. januára 2011

GPS navigácia
Deň pred mojim odchodom som si do svojho smartphonu kúpil digitálne mapy od Sygic-u. Cena pre celú Európu je 49 eur. Po stresujúcich problémoch s aktiváciou však už všetko ide ako po masle. Tento krok má obrovskú hodnotu. GPS ma zachraňuje na každom kroku.

Doplnené 21. júna 2011

Slovník v mobile
Počas môjho pobytu som mal veľa krát problém s pochopením slov, ktoré som nepoznal. Slovník v mobile (aplikácia) som nemal a preto som si to slovičko musel nájsť pracne oveľa neskôr.

Švajčiarský nožík
Tento nástroj mi bol nápomocný mnohokrát počas môjho pobytu. Využil som skoro všetko. Od noža, cez nožničky, otvárak na konzervy, šrúbovak,… Ten môj mal dokonca aj kompas, čo prišlo vhod spolu s GPS navigáciou (limitovaná výdržov batérie).

2 thoughts on “Erasmus – nepredvídateľné požiadavky

    1. Mohli. Je to podmienka, ktorú si proste škola dala. V mojej 12 člennej EILC skupine sme boli 2, ktorí potrebovali takýto certifikát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.