Často kladené otázky v autoškole

Kategória: Autoškola

Často kladené otázky v autoškole, alebo všetko čo by ste chceli vedieť ale neviete koho sa spýtať.

Ak máte nejakú otázku ktorá tu nie je, napíšte nám. Pre jednoduchý návod ako prebieha výcvik v autoškole, choďte na stránku autoškoly SABIA a pozrite si sekciu KURZ.

Chcete vedieť pre aké chyby žiaci v autoškolách najčastejšie nespravia na skúške vodičák ? Pozrite si najčastejšie dôvody pre nespravenie skúšky.

Otázky :


Kedy sa môžem prihlásiť do autoškoly ? Môžem sa prihlásiť do autoškoly skôr ako mám 18 rokov ?

 • Záujemca o vodičské oprávnenie musí dovŕšiť minimálne 17 rokov pre kurzy na osobný automobil a motorku ( A do 25kW, B, A1 + B, A do 25kW + B ). V prípade skupiny A1 platí hranica minimálne 15 rokov. Na skupinu A nad 25kW je hranica 21 rokov. Skúšku na vodičák môžete absolvovať už v prvý deň vašich 16, 18 narodenín.

Kedy sa otvára nový kurz ? Aká je cena kurzu ?

 • Toto sú otázky, ktoré konzultujte s vami vybranou autoškolou.

Ako dlho trvá kurz v autoškole ?

 • Kurz v autoškole je individuálna záležitosť každej autoškoly. Trvá rôzne, záleží aj na skupine ktorú chcete robiť. Kurz sa skladá z 35 hodín teoretickej prípravy a 37 praktickej prípravy na skupinu B. Záleží teda od teórie.  Ak je napr. 1x do týždňa, čo je 12 teórií, kurz by mohol trvať cca 3 až 3,5 mesiaca. Ak je teória 2x do týždňa, tak o mesiac menej. Záleží to aj od jázd, vašej snahy a chuti učiť sa, ako často môžete, resp. môže inštruktor, koľko adeptov je v kurze, …

Nemôžem sa zúčastňovať na teórii. Môžem vynechať teóriu ?

 • Nie, nemôžete. Pokiaľ vynecháte hodinu mali by ste si ju nahradiť v inom čase, alebo s inou skupinou. Ak teoretické vyučovanie už z akýchkoľvek dôvodov nemôžete navštevovať, výhodnejší pre vás bude individuálny kurz. Pozri nižšie.

Čo je to individuálny výcvik (rýchlokurz) v autoškole ?

 • Ak chcete prejsť kurzom v autoškole čo najrýchlejšie a vyučovanie vám z časových dôvodou nevyhovuje, alebo sa nemôžete z rôznych príčin ( cesta do zahraničia, práca … ) zúčastňovať na vyučovaní v kurze ( skupina osôb ), práve pre vás je určený individuálny výcvik. Vy navrhnete kedy by ste chceli mať vyučovanie (teoretický aj praktický výcvik ), tak aby to vám vyhovovalo ( dopoludnia / popoludní / večer ) a autoškola sa bude snažiť vám vyhovieť. Cena za individuálny výcvik je dohodou, je iná ako za normálny.

Chcel by som sa doma testovať, robiť si testy z autoškoly. Zapožičiavajú autoškoly testy ?

 • Otázku adresujte na svoju autoškolu. Je zvykom zapožičiavať študentom testy, je to individuálne.

Koľko je povinných jázd v ostrej premávke (teréne, …), na autocvičisku (parkovisku,kužeľky,…) ?

 • Každá jazda je vyučovacia hodina, ktorá trvá 45 minút. Na cvičisku strávite 9 vyučovacích hodín, na ceste 28 vyučovacích hodín.

Beriem lieky obsahujúce alkohol. Môžem ísť na skúšku ?

 • Na skúške je povolená nulová tolerancia alkoholu.

Aké testy sú na skúškach ?

 • Testy na skúškach o vodičské oprávnenie sú podobné tým autoškolským, resp. otázky sa veľmi podobajú. Testy na skúškach však nie sú testami v autoškole ! Sú navyše označené bodkami a nie číslami. Nie je preto možne v nich podvádzať  a ani sa to neoplatí (učiť sa odpovede naspamäť). Trestom za podvádzanie je okamžite ukončenie skúšky. Odporúčame vám preto navštíviť svoju autoškolu a testovať svoje znalosti tak často ako je to možné. Pravdepodobnosť neúspechu na písomnej skúške znížite na nulu : )

Kedy môžem požiadať o opravnú skúšku a koľko eurový kolok sa platí na opakovanú skúšku ?

 • Vykonať opravnú skúšku je možné najskôr po piatich pracovných dňoch od poslednej skúšky, najneskôr do 6 mesiacov od 1. neúspešnej skúšky. Žiak ma nárok len na 2 opravné skúšky. Cena za kolok je 25% z kolku prvej skúšky. Kolky sa dajú zakúpiť len na Slovenskej pošte.

Som cudzinec ( s iným občianstvom ) trvalo žijúci na územi SR, chcem si na Slovensku spraviť vodičský preukaz. Čo musím urobiť ?

 • Na túto otázku zložitejšie odpovedať. Prosím, kontaktujte svoju autoškolu ( Autoškola SABIA ) alebo najbližší dopravný inšpektorát pre viac informácii.

Kedy je možné absolvovať kondičné jazdy v autoškole ?

 • Kondičné jazdy je možné absolvovať ak ste už držiteľom vodičského oprávnenia príslušnej skupiny na ktorú chcete robiť kondičné jazdy. Kontaktujte vybratú autoškolu pre viac informácii.
Share on Facebook Share on Twitter